به فروشگاه دیجی باتو خوش آمدید، مهمان عضویت
0 سبد خرید
مقایسه محصولات
محصولی برای مقایسه انتخاب نشده است!

 تاریخچه آیفون های بزرگ از سال ۲۰۱۲ میلادی که اپل خطر از دست دادن محبوبیت بسیار بالای آیفون  را در میان مردم احساس کرد آغاز شد ،اپل که دلیل کم شدن محبوبیت آیفون های شرکت خود را کوچک بودن صفحه نمایش آن ها می دانست تصمیم به بزرگ تر کردن صفحه نمایش گجت محبوبش کرد ، ابتدا در بزرگ شدن آیفون ها  تنها نیم اینچ نقش داشت ، اما دیگر افزایش نیم اینچ هم معمول شد و مردم درخواست صفحه بزرگ تری از موبایل را برروی آیفون های اپل داشتند ،  نهایتا اپل امسال با رساندن صفحه نمایش ۴ اینچی آیفون به ۴.۷ و ۵.۵ اینچ خواست تا دوباره گوی میدان به دست او بیافتد.


استیو جابز را هرگز فراموش نکنید شاید دیگر مشابه او در دنیا متولد نشد

استیو جابز را هرگز فراموش نکنید شاید دیگر مشابه او در دنیا متولد نشود

این شرکت پرافتخار که با تاسیس استیوجابز شروع به کار خود کرد ، حال سه سال پس از مرگ استیو جابز کم کم در حال کم رنگ کردن افکار و شعار های وی می باشد ، از مهم ترین آن های می توان به بزرگ کردن صفحه نمایش آیفون دانست که با توجه به شعار استیو جابز { مردم به دنبال خرید موبایل های بزرگ تر از کف دست نمی روند} ،  کاملا سخن او را بیهوده شمرده ، البته نباید فراموش کرد که در بهم خوردن ترکیبات دنیای فناوری شرکت هایی مثل سامسونگ با تولید سری نوت از تلفن های هوشمند خود نقش مهمی را داشته اند و بعضی همچون اپل مجبور به همرنگی با چنین دنیایی از فناوری شده اند تا از بازار فروش و یا محبوبیت خود نکاهند .

به هرحال این کار اپل را  نمی توان نقض برکیفیتش دانست چرا که  چنین مسائلی برای اشخاص تنها مسئله ای شخصی می باشد و سلایق آنها می تواند به صحیح بودن یا نیودن این کار اپل واکنش خود را نشان دهد  بلکه بیشتر موجب ناراحتی طرفداران استیوجابز ( نه همه ) شده است.

از دیگر قسمت هایی که می توان به معرفی آیفون های ۶ ایراد گرفت ، در نبود ایده های انقلابی ای بود که در زمان استیوجابز اپل در هنگام معرفی محصولاتش مردم را با ایده های انقلاب خود شگفت زده می کرد ، امسال ما شاهد ایده ای انقلابی در آیفون های جدید اپل نبودیم و بیشتر تغییرات خود را براساس خلاقیت طراحانی که دارد انجام داد.

جدا از سنت شکنی اپل به جرات می توان گفت ، آیفون ۶ و ۶ پلاس بهترین و کم ایراد ترین آیفونی است که دنیا تاکنون به خود دیده و و دلیل آن هم این است که شرکت تمام خلاقیت و نوآوری خود را برای بالا نگاه داشتن پرچم آیفون ها به خرج داده است ،  پس در این نقد و بررسی با دیجی ناکو باشید تا از دید نزدیک تری با بزرگ پسر اپل در دیجیباتو آشنا شوید :

طراحی و بدنه


iphone-6-diginaco.com

iphone 6 digibato.com

بسیاری بر این باورند که یکی از بیشترین تغییراتی که اپل بر روی نسل جدید آیفون های خود داده است ، طراحی آن است اما اگر نگاهی به تاریخچه آیفون های اپل از ابتدا بیاندازیم متوجه خواهیم شد که طراحی آیفون های ۶ اپل با توجه به خارج شدن لبه های موبایل از حالت تیز  به حالت خمیده بودن و همچنین بکارگیری آلومنیوم در ساخت بدنه  ادغامی از طراحی دو نسل از آیفون ۳G و  ۵ اپل می باشد که این دو ویژگی باعث می شود هنگامی که شما آیفون ۶ را در دست می گیرید با دارا بودن بدنه آلومنیوم و لبه هاب خمیده شده که موجب خوش دستی آیفون ۶ ( باتوجه به صفحه نمایش ۵ اینچی آن ) شده احساس بسیار خوبی به شما دست خواهد داد .

  iphone 6 diginaco.com

iphone 6 digibato.com

هنگامی که جلوی  آیفون را در مقابل صورت خود قرار می دهید در نگاه اول چشمان شما را  همانند نسل پنجم آیفون ها به خود جذب نخواهد کرد ، اما پس از مدت کوتاهی وقتی بیشتر به لبه های خمیده ی آیفون توجه می کنید مهرش بیشتر در قلبتان می گنجد . در جلوی دستگاه همانند تمامی آیفون ها دکمه خانه دایره ای شکل اپل با چم نوازی خاصی قرار داده شده و نگاه به آن احساسی که همیشه هنگام سیر سایر آیفون ها داشته اید به شما دست می دهد .

لبه ها هم با خمیده  و نازک تر شدنشان از کناره آیفون هنگامی که آن ها را می نگرید متوجه خواهید شد با نسل های پیشینش  جزء نسل سوم تفاوت چشمگیری دارد و گویی از سرزمین غیر اپلی ها متولد شده ! تا اینجا در طراحی همه چیز عالی به نظر می رسند ولی هنگامی که به پشت دستگاه نگاهی می اندازیم همه چیز تغییر می کند و تا حد قابل توجه ای خطوط ضخیم نواره های بالا و پایین آیفون از زیبایی آن کاسته اند و ظریفی تلفن های همراه اپل را به چالش می کشد.

  iphone 6 diginaco.com  iphone 6 diginaco.com

iphone 6 digibato.com 

در کل در قسمت طراحی نمی توان لقب زیباترین را به او داد و تقریبا می توان گفت که طراحی آن انقلابی نبوده و در اصل استایل عادی ای می باشد که چنین استایلی را گذشته در پرچمدارانی چون  LG G3 و htc m8  ( شاید هم زیبا تر ) مشاهد کرده بودیم چون بخش های زیبای آیفون با بخش های دیگر نه چندان زیبای آن خنثی شده اند البته چشم نوازی اش را همچنان گذشتگان اپل حفظ کرده است .

نهایتان در این بخش در مورد طراحی آیفون ۶ به جرات تام می گوییم که اگر در خیابان گوشیتان که آیفون ۶ باشد و ازجیبتان در آورید و با او مکالمه ای کنید خواهید دید که اکثریت چشمان مردم به سمت گوش شما زوم شده البته نه بخاطر خودتان بلکه به خاطر آیفون تماما آلومنیوم در دستان !

امتیاز ما : ۹ از ۱۰

در همین ابتدا بخش بدنه شایان است بگوییم که لقب باکیفیت ترین ساخت بدنه را به آیفون های ۶ و ۶+ -به دلیل آلومنیوم بودن بدنه آن هم آلومنیوم مرغوب –  می دهیم . از نظر ابعاد هم متاسفنه نمی توان ایرادی گرفت وچنین ابعادی { ۱۳۸.۱x67x6.9 میلیمتر – ۱۲۹ گرم} و {  ۱۵۸.۱×۷۷.۸×۷.۱ میلیمتر – ۱۷۲ گرم  } برای صفحه نمایش های ۴.۷ و ۵.۵ اینچی مناسب بوده البته در مورد آیفون ۶ نباید گفت که وزن ۱۲۹ گرمی مناسب است بلکه شایسته تر آن است بگوییم که عالی می باشد.

  iphone 6 diginaco.com

iphone 6 digibato.com

هنگامی که برای بار نخست آیفون ۶ را در دست می گیرید به دلیل ابعاد جدید آیفون ها گویی موبایلی غیر از آیفون های اپل را در دست دارید و دیگر همانند گذشته با یک دست کار با آیفون آسان نخواهد بود و در نسخه ای که ما در اختیار داشتیم ( آیفون ۶  ) هنگامی که در خیابان در حال کار با آن با یک دست بودیم نزدیک بود که چندبار از دستمان بیافتد { به دلیل عریض بودن دستگاه و لیز بودن پشت آلومنیومی آیفون } و حتما برای اینکه دچار ضرر مالی نباشید هنگام کار با آن به دست دیگرتان هم نیاز مندید .

امتیاز ما : ۹.۵ از ۱۰


صفحه نمایشگر


  iphone 6 diginaco.com

iphone 6 digibato.com

خوب رسیدیم به مرکز تغییرات اپل در آیفون ۶ یعنی بخش صغحه نمایش ۵ اینچی اپل  که بزرگ ترین تحول آیفون در سال ۲۰۱۴ بوده و همگان را با توجه به سنت اپل شگفت زده کرده اپل برای نخستین بار در طول فعالیتش در دنیای فناوری صفحه نمایش آیفون های خود را یک دفعه ۰.۷ اینچ تا ۱.۵ اینچ تغییر داده و خود را به میان بزرگ صفحه داران بازار برده تا محبوبیت خود را بتواند بیشتر افزایش دهد . آیفون چگالی پیکسل آیفون را در آیفون ۶ تغییر نداده و در همان ۳۲۶ ppi ثابت نگه داشته ، البته تراکم پیکسلی آیفون ۶ پلاس حدود  ۸۰ پیکسل در هر اینچ بیشتر از آیفون ۶ دارد  . این ذو صفحه نمایش دیگر نام اچ دی را بر خود ندارند و اپل اسم جدیدی به نام رتینا اچ دی را برای آن ها برگزیده است . خوب این تغییر نام بی دلیل نبوده و تغییرتی اعم از افزایش کنتراست رنگ ها و همچنین گسترش زاویه دید صفحه نمایش امتیاز با ارزشی را در دست آیفون ۶ قرار داده تا در مقابل دیگر رقیبان خود هیچگاه دراین مورد کم نیآورد و به شرکت های همانند سامسونگ و الجی ثابت کند که افزایش تعداد پیکسل در صفحه دلیل پیشرفت این قسمت از موبایل نمی باشد و این که تراک پیکسلی ۵۵۰ ppi تنها روشی برای تبلیغ و جذب مشتری می شود .

  iphone 6 diginaco.com

iphone 6 digibato.com

نکته مثبت دیگری که هنگام کار با آیفون در محیط باز با وجود نورآفتاب به آن پی بردیم آن است که هیچگاه در خیابان برای مشاهده صفحه نمایش تلفن همراهتان مجبور  نخاهید بود تا به دنبال سایه بگردید !

از دیگر ویژگی های مثبت دیگر اپل می توان به قابلیت Dual Domain Pixel  آیفون ۶ اشاره کنیم که محدودیت را از زاویه دید آیفون ۶ برداشته است.

در پایان این بخش نیز بازهم آیفون سربلند بیرون آمده و با تراکم پیکسلی پاینترش نسب به رقبا کیفیت بهتر و دلنشین تری را در پنل IPS خود ارائه می دهد .

امتیاز ما : ۱۰ از ۱۰


دوربین


  iphone 6 diginaco.com

iphone 6 digibato.com

اپل حدود ۳ سال می باشد که آیفون های خود را از لحاظ تعداد پیکسل افزایشی نداده است و موقعیت تمسخر را برای رقبان ایجاد کرده اما آیا کیفیت یعنی تعداد مگاپیکسل ها ؟ اگر نظر شما بلی است آیا کیفیت عکس های گرفته شده با دوربین اکسپریا زد ۲ سونی که دارای ۲۰ مگاپیکسل بوده واقعا از آیفون ۵ اس ۸ مگاپیکسلی پیشتر است ؟

حال جالب است بدانید که با توجه به آماری که توسط یک مجله خارجی منتشر شده ، آیفون ۶ و ۶ + پلاس از تمام لحاظ در رتبه ی یک آمار قرار دارند و اکسپریا زد ۳ ۲۰ مگاپیکسلی سونی در رده ۴-۶ قرار دارد !

اپل با آنکه تعداد پیکسل های خود را افزایشی نداده است اما تکنولوژی های جدید و نوآرانه ای در آن به کار برده که به بهبود کیفیت آن بسیار یاری نموده که از جمله امکانات افزوده شده به آن می توان از فوکوس پیکسل نام برد که به سرعت فوکوس کردن بر روی تصاویر افزوده ، البته هنوز هم سرعت فوکوس لیزری الجی جی ۳ بهتر است.

دوربین آیفون های جدید دارای سیستم لرزشگیر بوده که به دو صورت لرزشگیر اپتیکال در ۶ پلاس و لرزشگیر دیجی تالی در آیفون ۶ این سیستم را ارائه داده است و قابل ذکر است گشادگی لنز دوربین های ۸ مگاپیکسلی آیفون افزایش یافته است .

در قسمت فیلم برداری نیز آیفون ۶ ها عملکرد عالی ای از خود نشان دادند که از مشخصات قسمت فیلمبردای می توان به فیلم برداری ۱۰۸۰ بانرخ ۳۰ یا ۶۰ فریم برثانیه و قابلیت اسلوموشن با نرخ ۲۴۰ فریم برثانیه اشاره نمود و دوربین سلفی آیفون ها هم به ۲ مگاپیکسل افزایش یافته است .

در کل تا حد زیادی می توان گفت که اپل در این قسمت توانسته تا حد زیادی رضایت کاربران آیفون هایش را بر آورده سازد .

امتیاز ما : ۱۰ از ۱۰


سخت افزار و نرم افزار

شاید تعجب کنید که این دو موضوع را باهم در یک بخش قرار داده ایم اما دلیل آن را هم شاید دانسته باشید ، اپل در قسمت سخت افزار و البته برروی کاغذ سرعتش شاید به اندرویدی های سطح پایین نزدیک باشد ولی به دلیل بهینه بودن سیستم عامل آی او اس با قسمت سخت افزاری دستگاه سرعت بسیار سریعی را از خود نشان می دهد .

  iphone 6 diginaco.com

iphone 6 digibato.com

همانند اپل نمی خواهیم سر شما را با اعداد و ارقام مشغول کنیم و در همین ابتدا ساده می گوییم که اپل از A7 به A8 مهاجرت کرده و همچنین سری چیپ گرافیکی خود را نیز از M7 به M8 تغییر داده است.

بهتر است همان طور که که گفتیم وارد اعداد و ارقام نشویم و برتری آیفون های جدید را بگوییم تا محدوده ی سرعتی آیفون های جدید برایتان آشنا شود . آیفون شش ها به گفته اپل و شواهد دارای قدرت پردازش ۲۰ درصد سریع تر و همچنین عملکرد ۵۰ درصد بهتری نسبت به نسل خود یعنی آیفون ۵ اس را دارند .

 نرم افزار آیفون ۶ – آی او اس ۸ – نیاز به توضیح خاصی ندارد و نسبت به آی او اس ۷ تغییرات چندانی نکرده است .{ بزودی تمامی قابلیت های جدید آی او اس ۸ را در قالب پستی به شما کاربران عزیز معرفی خواهیم کرد } البته در آی او اس ۸ مشکلات و باگ هایی وجود دارد که اپل قول داده است بزودی  در آپدیت های آینده ، باگ ها و مشکلات آی او اس ۸ را رفع نماید .

در کل به جرات می توان گفت که ما در طی این مدت که آیفون ۶ را در دست تست قرار دادیم از لحاظ نرم افزاری مشکلی برایمان پیش نیآمد . 

امتیاز ما : ۹.۵ از۱۰


باتری

ظرفیت باتری آیفون ۶ نسب به نسل های پیشین خود افزایش یافته و مقدار آن را به ۱۸۱۰ میلی آمپر در ساعت رسیده است . با توجه با آزمایشاتی که برروی آیفون ۶ انجام دادیم نتوانستیم ویژگی عالی بودن را برای آیفون۶ انتخاب نمائیم . – البته اگر از تلفن همراه خود صرفا جهت مکالمه صوتی استفاده می کنید آیفون ۶ عالی است .- اما در کل نسبت به اکثر تلفن های هوشمند صفحه بزرگ بازار عملکرد بهتری را از خود نشان داد .

امتیاز ما : ۸.۵ از ۱۰


در کل :

هنگامی که برای نخستین بار آیفون را مورد نقد و بررسی خود قرار دادیم دلمان نمی آمد که نخریدنش را به کسی پیشنهاد دهیم چون داستان موبایل ها را از ابتدا نوشت ، حال نیز همانند آن موقع چنین احساسی برایمان پیش آمده است چرا که اپل دوباره از نو ساخت البته این بار آیفون های خود را از ابتدا خلق کرد ، آیفون هایی که از اول تاریخ ساخت آیفون ها تاکنون بیشترین تغییر را بر روی خود تجربه کرده اند .

در کل ما آیفون های جدید را دوست داشتنی تر سایر تلفن های همراه بازار می دانیم و دلیل عمده ی این دوست داشتنی را در نبودن مشکل خاصی در آیفون برای خود انتخاب کرده ایم  . پس اگر توانایی مالی خرید آیفون ۶ را دارید ، خرید آیفون ۶ را حتما به شما پیشنهاد می دهیم و جالب است بدانید که اپل در پیش فروش اولیه و تنها در چهار روز توانسته ۱۰ میلیون آیفون ۶ و ۶ پلاس را به فروش برساند .

اگر تصمیم به خرید آیفون ۶ و ۶ پلاس گرفته اید می توانید ، آن را از digibato.com تهیه نمائید.

جهت خرید آیفون 6 پیشنهاد می شود که به apple-nic.com مراجعه کنید .

جهت خرید آیفون ۶ پیشنهاد می شود که به digibato.com مراجعه کنید .

نظر شما در مورد آیفون ۶ چه می باشد ؟ آیا اپل همانند سال های گذشته می تواند در فروش آیفون ۶ و ۶ پلاس رکورد بزند...؟

منبع : دیجی ناکو

این مقاله در تاریخ شنبه، 23 اسفند، 1393 منتشر شده است.
     
نظرات موجود: 0
نوشتن نظر